Gympl-zabiják snů

7. listopadu 2013 v 21:31 |  Zamysli se
Něco vám povím, nedávnou jsem byla na jedné akci. Povídala jsem si tam s jedním klukem. Viděla jsem ho jen jednou, nikdy před tím a nikdy potom. I když byl v náladě, prostě mi podal ruku. Ptal se, jestli chodím do třídy s jedním klukem. Jestli chodím (jako 13 spolužáků, kteří byli na té akci) do třeťáku na gympl. Ano, chodím do třeťáku na gympl. On prý chodí na průmku, teď maturuje a chce na ČVUT. Chce programovat. Prý jsou všichni na gymplu kryplové. Zeptala jsem se, jestli jsem taky krypl. A on, že ne, že až na mě a pár lidí, které mám ráda, jestli to beru. Brala jsme to. Říkal mi, že mi zbývá 6,5, jestli chci magistra nebo doktorát. Eventuálně 4,5 let studování. A já se zeptala jak to, protože bakalář je jen na 3 roky. Vysvětlil mi, že jsem ve třeťáku- do maturity rok a půl a pak další 3 nebo 5 let. Já nad tím takhle nikdy neuvažovala, říkala jsem si 3 nebo 5 let vejška. Nějak to dám. Dále mi ten kluk řekl, že je gympl zabiják snů. Zopakoval mi to alespoň pětkrát. Pak jsme naši konverzaci skončili. Přemýšlela jsem nad tím. Zeptala jsem se pár lidí, co si myslí o tom, jestli je gympl zabiják snů. Mnoho lidí nemělo názor. Dva názory jsou nejdůležitější. Jsou to asi i jediné názory, které jsem z lidí dostala. První - nechodí na gympl, nemůže vědět, jaké to tu je. Budeme studovat stejný čas. Průmka i gympl jsou na 4 roky, když nepočítám víceletý gympl. Na gympl jsme šli, protože jsme nevěděli, kam dál. Z gymplu se také můžeme dostat na ČVUT. Takže gympl není zabiják snů. Druhý názor je, že pokud něčím chceme být a jdeme s tím na gympl, gympl nám může ukázat, že daný obor není pro nás. Tak nám sebere nějakou jistotu. Já bych dodala, že třeba nepřipraví na nějakou vejšku. Na gymplu se berou obecné věci, něco víc do hloubky, něco míň. Ale pořád, i když jsem si volila semináře a konverzaci, zůstává mi letos třeba taková fyzika a chemie. Tomu se na gymlu nevyhnu. Na střední odborné škole se asi spíš na něco specializují a předpokládá se, že člověk bude pracovat nebo studovat v daném oboru.
P.S.: To je ten slibovaný článek, nad kterým jsem přemýšlela asi týden a půl. :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ter. Ter. | Web | 8. listopadu 2013 v 13:12 | Reagovat

Taky jsem ve třeťáku na gymplu a v jistých ohledech máš pravdu. Ano, gympl JE zabiják snů. Ale taky ti otevře dveře do světa a nabídne ti nové možnosti. Na gymplu jsem si teprve ucelila pár věcí. Teprve tady jsem poznala, co mě DOOPRAVDY baví. Ne, jako na základce.
Nic proti jiným středním,... ale základku zvládne každý. Já jsem prolezla se samými jedničkami, aniž bych si byla vědoma toho, co mě DOOPRAVDY BAVÍ! Prostě to byly předměty. Na některé jsem se učila, na jiné ne. A jak má člověk z tak jednoduchých předmětů poznat, co ho baví? Na gymplu šlo všechno do hloubky. Najednou jsem neměla jedničky. A tady byl vidět rozdíl.
Kdybych šla po základce na ekonomku, tak jsem ztracená, protože matika mezi mé oblíbence nepatří. Ale jo, já bych tu ekonomku udělala, to ano. Ale CO DÁL? Na VŠE bych se nedostala a neměla bych tolik (ne)potřebných věcí navíc.
Musíš to vždy brát ze dvou úhlů pohledu.

Takže: Ano, gympl je zabiják snů, ale jen když například otěhotníš nebo sekneš se školou. Když jdeš po gymplu na mateřskou, je to jako bys měla jen základku - např. na té ekonomce bych měla obor a mohla bych jít třeba na finančák (fakt můj sen :D).
Na tomhle se asi nikdo nikdy neshodne a nezbývá, než to ozkoušet! :P
Podle mě už pak nezáleží na škole, ale na tom, jak k ní přistupuješ - jestli na to kálíš, nebo se učíš. Osobně vím, že na jiných školách bych se učila minimálně. A za to jsem gymplu vděčná - musím pro to něco udělat :)

Jejda, jsem se nějak rozepsala. Asi to není moc souvislé, ale snad pochopíš, co chtěl básník říci.
Jinak super článek a blog! :)

2 Ann* Ann* | Web | 8. listopadu 2013 v 14:44 | Reagovat

Podle mě je gympl jenom pro nerozhodný lidi nebo pro extrémně chytrý, kteří 100% vědí, že půjdou na VŠ. :-)

3 kiki-diary kiki-diary | Web | 8. listopadu 2013 v 21:32 | Reagovat

Hodně mě baví tvůj blog)
nechtěla by ses skamarádit (Affs..)
kdyby byl zájem napiš!:*

4 gabča gabča | Web | 8. listopadu 2013 v 22:12 | Reagovat

gympl ? asi musíš mít IQ=110% 8-)  :-D

5 bffashion bffashion | Web | 9. listopadu 2013 v 15:19 | Reagovat

JÁ CHODÍM NA GYMPL A DOKONCE NA OSMILETÝ A NEPŘÍDE MI, ŽE BY TO BYL NĚJAKÝ ZABIJÁK. NĚKTEŘÍ ZE ZÁKLADEK ŘÍKAJÍ, ŽE NÁM TO VEZME DĚTSTVÍ ATD. A TAKY, ŽE NA NIC NEBUDU MÍT ČAS A TAK. TO VŠECHNO JSOU KECI. MÁM SPOLUŽÁKA, KTERÝ JE FOTBALISTA, V 5 RÁNO VSTÁVÁ MÁ TRÉNING A  POTOM JDE DO ŠKOLY A POTOM MÁ JEŠTĚ 2,5 HODINY TRÉNING A VE ŠKOLE MÁ 2, 3 . ALE UDĚLEJTE SI O TOM OBRÁZEK JAKÝ CHCETE.

6 osobnivesmir osobnivesmir | Web | 9. listopadu 2013 v 16:08 | Reagovat

[4]: Na gympl se dostanou i někteří ne tak chytří. :) Když je málo lidí, tak vezmou i ty s horší průměrem (vidím to i u nás na obchodce - máme víceletý a čtyřetý gympl, obchodku v jedné budově). :)

[5]: Moje ségra chodí na víceletý. Já tam nechtěla. V něčem je možná lepší než základka, ale gympl je rozhodně těžší.

7 pearlywoman pearlywoman | E-mail | 9. listopadu 2013 v 22:23 | Reagovat

Ahoj, je to velice zajímavý článek sama jsem o tom už dříve přemýšlela. Jsem na gymplu v prváku ale nazvala bych jej spíše zabijákem člověka samotného. Protože jsem se musím hodně učit (zbytečné šprtání, které mě podle mě nijak nerozvíjí) začala jsem opomíjet věci, které jsem milovala a, v kterých jsem vynikala nejsem tam ani ne čtvrt roku a už mám pocit že tu nejsem. Ale spousta lidí z naší třídy jsou šťastní jako blechy,a nedivím se jim jsou to lidé, kteří se rádi učí a baví je to , ale já ráda tvořím vyrábím šiju navrhuju kreslím a píšu a tak se ptám sama sebe proč jsi šla tam kam nepatříš? Vůbec nevím co budu po gymnáziu dělat, nespíše navážu na další věci, které se mi příčí, protože věci, které bych chtěla dělat a miluji gymnázium za 4 roky zašlape tak hluboko pod zem, že si ani nevzpomenu, že tu kdy byly a to je možná dobře protože se mi nebude mít po čem stýskat až budu sedět na zadku a učit se něco na co nemám.

8 pearlywoman pearlywoman | E-mail | Web | 9. listopadu 2013 v 22:26 | Reagovat

web: http://pearlywoman.blog.cz/

9 Mrs. Tollens Mrs. Tollens | Web | 19. února 2014 v 22:40 | Reagovat

Páni, no já budu štastná když udělám maturitu s vejškou ani moc nepočítám, jinak na gympl bych nešla (hlásila jsem se v 5třídě :D ale uča mi řekla že na to nemám -ikdyž pak říkala po vízu že je škoda že sem nešla,že bych na to měla). Jinak přesně napsaný že gympl je nějak všechno a střední je spíš na obor. Když jsme byla na DOD tak jeden pán se ptal skrz střídní porovnání s gymplemjestli je stejná možnost do dosatat z gymplu jako ze střední a daná učitelka řekla že gymp je víc připravenější že s tím se nedárovnat. Je to hlavně příprava na danou vejšku.

10 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 20. dubna 2014 v 19:01 | Reagovat

Já jsem taky ve třeťáku na gymplu. Šla jsem na osmiletý a nelituju toho. Gympl je škola jako každá jiná. Každý, kdo jde na gympl musí počítat s tím, že pak půjde na vysokou, jinak se moc neuchytí. Ne všichni se tam dostanou, ale většina jí zvládne., Třeba můj bratranec vejšku nemá a chodil na ten samej gympl. A práci má, je spokojený.
Ze tvého článku jsem pochytila, že ten kluk o gymplu houby ví, když studuje průmku. Takových se najde víc. Průmka je pro lidi s technickým a logickým myšlením, umělecká škola pro umělce a gympl pro ty, co neví, kam jít, ale chtějí na vysokou. Opravdu tě na gymplu připraví na vysokou. Není to žádná flákárna a s tím je potřeba počítat. Samozřejmě, že se tam naučíš spoustu věcí, který ani nebudeš potřebovat (viz já a fyzika :D), ale to i na jiných školách. Třeba v menší míře, ale tak to je. Je hloupost tvrdit, že se na gymplu jenom učí a jsou tam samí šprti. Ten, kdo je "slabší" a na gymplu by správně neměl co dělat, se možná musí učit do brzkých raních hodin, ale nemůže celou vinu házet na školu, když vidí, že i ostatní mají čas na svoje koníčky. My například máme spoustu sportovních kroužků, školní časopis a školní televizi se výborně rozvíjí. Jak je tedy podle těch chytráků, kteří na gympl nadávají a tvrdí, že se tam musí jenom učit, toto možné? Že většina lidí v pohodě stíhá i další věci? Hm?

11 Minie Minie | Web | 8. května 2014 v 10:34 | Reagovat

Pěkný článek, já jsem teď na víceletém gymplu (tercie). Na základce mi bylo dlouho rozmlouváno sem jít, ale teď jsem tak strašně šťastná, že jsem se na gympl dostala, dostala se k fajn spolužáků, z některých z nich se stali moji nejlepší kamarádi (ano, mám jich víc), s jinými se dokážu bavit, jsme jakš takš kamarádi. To bych na základce nikdy nepoznala, aspoň ne na té, kde jsem byla. Asi je pravda, že po gymplu se na vejšku musí (i když znám pár lidí "jen" s gymplem a taky pracují na dobrém místě). Ale protože já na VŠ chci, tak to není takový problém. Na ZŠ mi byl gympl rozmlouván s tím, že z nás budou dělat dospělé. Ok, nikdo nás tu nevodí za ručičku, spoustu věcí si musíme vyřešit sami, ale mně to vyhovuje. Je to rozhodně lepší příprava do života, než na základce. Bylo mi taky tvrzeno, že při gymplu nebudu mít čas na nic jiného,  zatím stíhám vše co chci, protože když se snažím, tak to prostě jde. A to, co stíhat nechci asi nemá význam, když se kvůli tomu nesnažím.A jestli je zabiják snů? No to teda nevím. Mně se zatím díky němu spousta snů splnila a doufám, že třeba ještě splní. No, to je asi všechno, co bych chtěla napsat. :-)

12 patruelis patruelis | Web | 29. října 2014 v 19:46 | Reagovat

Když jsem šla na gympl, můžu říct, že mi po roce a půl sebral veškeré sny a většinu síly, co mi zbyla. Ostatní si o mě mysleli, že jsem na základce byla jak velká ryba v malym rybníce. Ale mě to tak nějak vyhovovalo. Jenže znáte to, můj obrovský sen. Být chytrá a bohatá a jít na jednu vysokou. Zbytečné jmenovat. Byla jsem si naprosto jistá, že chci dosáhnout svého cíle. Na lidi bez cíle jsem se koukala s nosem nahoru... ale teď?. zjistila jsem, že jsem se stala právě tím člověkem bez priorit. Připadám si jako blbá nicka. Psychicky vyčerpaná, snažím se, co můžu a ono to pořád nestačí. Jenže, když jsem ztratila naději a důvěru v sebe. Ztratila jsem taky jedinou motivaci, která mě hnala kupředu. Co teď?. Docela bych brala nějakou radu, protože já sama opravdu nevím, jak se znovu postavit na nohy. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama